příroda

Perfugas a Martis (23 Km)

V okolí Perfugas se nachází úchvatné přírodní scenérie. Místní řeka vytváří vodopády, propasti, tůně vhodné ke koupání. V blízkosti vesničky Martis jsou pak k vidění známé zkamenělé stromy. Ve vesničce Sedini je možné v malém muzeu u skalního domu domluvit výpravu za krásami místní přírody s průvodcem a navštívit tak i skrytá místa, jeskyně apod.

20140616_174232

Casteldoria (11 Km)

Kousek od městečka Viddalba vyvěrají do místní říčky horké prameny. Toto místo je nádherné svou přírodou, scenérií skal a kopců, ojedinělou florou a samozřejmě vodním tokem s horkými prameny dosahujícími v některých místech až 70 °C. Lázně vybudované na břehu řeky se specializují na léčivé bahno, které se zde nachází. Z tohoto hlediska nepůsobí řeka na pohled příliš vábně, ale kupodivu dno není nijak výrazně bahnité – spíše kameny s pískem.Pokud se vydáte proti proudu dozadu kolem budovy, dostanete se na skrytou cestičku lemující lesem tok řeky, kde je možné se příjemně projít ve stínu stromů.

Z výše popsané cesty je také možné pokračovat po několika desítkách metrů odbočkou vpravo do kopce a dostat se tak na turistikou cestu vedoucí až na hřeben skal. Zde se pokocháte úžasnými výhledy do okolí i na celé Lago del Coghinas a můžete pokračovat až na věž tyčící se nad celým údolým. Tento výlet vřele doporučuji v chladnějších dnech, či navečer. Dá se projít za 2-3 hodinky.

V budově lázní na břehu řeky se nachází bazén, kde je možný vstup za 6 Eur/hod, 10 Eur/půl dne. Otevřeno je po celý rok.

20140610_105719

Výlet na hřebeny hor za Viddalbou

Z vesničky jménem Giuncana je možný výšlap na hřebeny hor s působivými výhledy a procházkou mezi ohradami krav. Doporučujeme absolvovat v chladnějších dnech.

20150226_125922

Hory v okolí Tempio Paussania (20Km)

Vydat se byť jen naslepo do hor směrem do vnitrozemí, spolehlivě narazíte na lokality, které zaujmou téměř na každém kroku. Jen tak pro představu můžu zmínit:

Monte Lerno

Galleria mineraria Monte Tramentu

Lago Lerno Patada

Lago Coghinas

Valle di luna

Parco nacionale dell Asinara (72 Km)

Stejnojmenný ostrov Asinara, na kterém se národní park nachází, je druhým největším z ostrovů administrativně náležejícím k Sardinii (po Sant’ Antioco). Leží při jejím severozápadním okraji na dohled od mysu Capo del Falcone, který je na protilehlém poloostrově Stintino. Z rozlohy parku připadá na souš necelých 52 km2, zbývající část zahrnuje pobřežní pásmo i nemalou část volného moře. Vnitrozemí ostrova tvoří převážně plochá, poměrně fádní krajina a reliéf se výrazněji zvedá až v jeho severní části (Punta della Scomunica, 408 m n. m). V porovnání s tím pobřeží nabízí rozmanitou přehlídku stanovišť přímořského i ostrovního charakteru – zatímco na západní straně podají útesy se stržemi a trhlinami strmě až 50 m pod hladinu, na východě břeh i dno s písčitými nánosy klesají postupně. Na relativní zachovalosti prostředí se do jisté míry podílela i více než stoletá izolovanost ostrova, neboť před založením parku zde byla jedna z nejpřísněji hlídaných věznic v Itálii.

Na ostrově je hojně chováno plemeno malých bílých oslíků, podle kterých dostal ostrov své jméno.

Parco nacionale di baia di Conte

Kousek od letiště v Algheru se ještě před jeskyněmi Grotta di Nettuno nachází množství značených tras po národním parku. Některé z nich jsou volně přístupné, některé za mírný poplatek. V apartmánu je k dispozici mapa těchto tras – jednoznačně doporučuji k vidění.

Neptunova jeskyne Grotta di Nettuno (86 Km)

Tato známá jeskyně se nachází se u paty skaliska Capo Caccia, asi 25 km západně od Alghera. Je dosažitelná buď po schodišti Escala Cabirol vytesaném z vnějšku do masivu a čítajícím 656 stupňů, nebo jednodušeji přímo z moře pomocí výletního člunu.
Grotta di Nettuno je krápníková jeskyně, dlouhá kolem 1 200 metrů, která ve všech sálech a galeriích nabízí úchvatné pohledy. Mezi krápníky jsou výklenky s prohlubněmi, krasovými sloupy a jezírky. Největší podzemní jezírko je 9 m hluboké, dlouhé 120 m a široké 25 až 50 m. Díky těmto divům přírody působí celá jeskyně jako přelud. Podle legendy právě tady sídlil bůh moří Neptun. Jeskyně je přístupná prohlídkám od 8.00 do 19.00 hodin vždy v celou hodinu a jedna prohlídka s průvodcem trvá kolem 40 minut. Většinu času půjdete okolo fantasticky nasvícených stalagmitů a stalaktitů.
Cesta dolů po schodech trvá 15 – 20 minut, takže je vhodné připravit si příchod k Neptunově jeskyni tak, abyste stihli následující prohlídku.

Monti del Gennargentu (180 Km) Námět na vzdálenější výlet při delších pobytech

Kdo má rád hory, jistě nepohrdne výlety po Sardském nejvyšším pohoří. Pohoří je protkáno množstvím turistických cest, je zde nespočet studánek, kde se můžete osvěžit a v zimních měsících se zde dá dokonce lyžovat. Jedna z možností je vyrazit z křižovatky Arcu Gennargentu, odkud se nabízí hned několik možností k výletu.

Cala Gonone 200 Km Námět na vzdálenější výlet při delších pobytech

Pro milovníky hor, kteří jsou ochotni zajet i dál je nesporně výborným námětem na výlet okolí vesnice Cala Gonone. V jejím okolí se nachází nespočet úchvatných míst, výhledů a příležitostí k horským túrám. Za zmínku stojí například soutěska Gola di Goroppu – Soutěska je obklopena skalami, které dosahují výšky až 500 metrů. Pobřeží je lemováno zátokami, útesy a jeskyněmi.

La Maddalena (82Km) Námět na vzdálenější výlet při delších pobytech

Je to název souostroví 7 velkých ostrovů a většího počtu malinkých ostrůvků na severním pobřeží. Celé souostroví se jmenuje podle jeho největšího ostrova La Maddalena a je to i název města. Ostrovy se jmenují: La Maddalena, Caprera,Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria aRazzoli). Celé souostroví je národní park se jménem La Maddalena.

Ostrov La Maddalena je jediný obydlený a každou hodinu jej spojují trajekty (přívozy) z přístavu Palau a Santa Teresa di Gallura. Je zde i spojení s Korsikou (Bonifacio).

Autem nebo na kole můžete objet nejen celou Maddalenu, ale po šíji a po mostě i ostrov Caprera. Můžete zde navštívit námořní archeologické muzeum.

Krásným zážitkem je údajně výlet lodí na ostrovy, kde je na Budelli k vidění krásná růžová pláž Spiaggie Rosa.

Ostrov Caprera je vyhledávaný nejen pro přírodní krásy, ale i proto že zde žil a je zde pochován italský národní hrdina Giuseppe Garibaldi.  V jeho domě je situováno jeho muzeum (pozor v pondělí je zavřeno).